Antropoloji Nedir? Antropoloji Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

antropoloji

Antropoloji, dünyanın dört bir yanındaki insanların evrimsel tarihlerini, nasıl davrandıklarını, farklı ortamlara nasıl uyum sağladıklarını, birbirleriyle nasıl iletişim kurduklarını ve nasıl sosyalleştiklerini inceleyen bilim dalıdır. Antropoloji çalışması hem bizi insan yapan biyolojik özelliklerle (fizyoloji, genetik yapı, beslenme tarihi ve evrim gibi) hem de sosyal yönlerle (dil, kültür, politika, aile ve din gibi) ilgilenir. Antropologlar insanların yaşamlarının birçok yönüyle ilgileniyorlar: bizi insan olarak tanımlayan daha dramatik ritüeller, törenler ve süreçlerin yanı sıra günlük uygulamalar. Antropoloji tarafından ortaya atılan birkaç ortak soru şunlardır: Toplumlar nasıl farklıdır ve nasıl aynıdır? Evrim, düşünme şeklimizi nasıl şekillendirdi? Kültür nedir? Evrensel insan var mı? İnsanların yaşamlarını ayrıntılı olarak incelemek için zaman ayıran antropologlar, bizi benzersiz bir şekilde insan yapan şeyleri keşfetme eğilimindedir. Antropologlar bunu yaparken kendimize ve birbirimize ilişkin anlayışımızı artırmayı hedefler.

Antropologlar Ne Yapar?

Antropoloji mezunlarının bir kısmı, akademide öğretim görevlisi veya araştırmacı olarak çalışmaya devam ederken, önemli bir kısmı eğitim, hayır işleri ve uluslararası kalkınmadan tıp ve sağlıkla ilgili meslekler, film ve iş dünyasına kadar çeşitli sektörlerde giderek daha fazla iş buluyor. Genellikle antropologlar doğrusal kariyer yollarını takip etmezler, ancak sık sık çakışan kariyer sektörlerinde çeşitli projelerde yer alırlar.

Antropoloji Bölümünü Okumak

Hem lisans hem de lisansüstü düzeyde antropoloji eğitimi, insanlarla çalışmak için benzersiz bir dizi beceri kazandırır. Kültürel ve etnik farklılıkları derinlemesine anlamak ve insanların bakış açılarının, inançlarının ve uygulamalarının daha geniş bir sosyal, politik ve ekonomik bağlama nasıl uyduğunu öğrenmek, günümüzün küreselleşmiş dünyasında çok önemlidir.

Antropoloji Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Konu olarak antropoloji, Dünya’da çok iyi bilinmemektedir. Bu bilim dalı, şimdiye kadar ortaokul düzeyinde öğretilmediğinden, temel amacı eğlence olan müzeler, ara sıra gazete makaleleri veya televizyon programlarıyla sınırlı olma eğilimindedir. Sonuç, antropoloji hakkındaki birçok yanlış anlamanın var olmasıdır. Yaygın olanı, antropolojinin esas olarak “kemikler ve fosiller” ile ilgili olmasıdır. Bunlar gerçekten de, insan öncesi atalarımızın vücutlarını, yemeklerini ve ortamlarını yeniden inşa etmek için insan kalıntılarının ve yaşayan alanların kanıtlarını kullanan biyolojik ve evrimsel antropologların özel ilgi alanlarıdır. Bununla birlikte, sosyal ve kültürel antropoloji, “burada ve şimdi” deki sosyal ilişkilerle ilgilenir. İkinci bir yanılgı ise, sosyal antropologların, kültürel pratikleri “egzotik” olarak algılanan “uzak” bölgelerdeki “kabile” insanları özel olarak inceledikleridir. Bazı antropologların araştırmalarını büyükşehir merkezlerinden uzak yerlerde yürüttüğü doğru olsa da, memleketlerinde, kentsel ortamlarda veya endüstriyel yerlerde araştırma yapan pek çok kişi var. Üçüncü bir yanılgı, antropoloji ve arkeolojinin aynı şey olduğudur. Genel olarak konuşursak, arkeoloji yakın veya uzak geçmişteki insanlar ve kültürlerle ilgilidir. Arkeoloji, yeryüzünün altından çıkarılan eserlerin araştırmasıdır. Bu araştırmalar bize antik insanların kültürü, yaşam tarzı ve tarihi hakkında çok şey anlatır. Sosyal antropoloji, günümüz halkları ve kültürleriyle ilgili olabilir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Dergeek Üyeleri Ne Diyor?