Alkolmetre Nasıl Çalışır?

unnamed

Alkolmetre Nedir, Ne Demektir?

Alkollü araç kullanmak oldukça tehlikeli bir davranıştır. Alkollü araç kullanarak sadece kendi can ve mal güvenliğinizi değil aynı zamanda trafikteki diğer sürücülerin ve yayaların da güvenliğini hiçe saymış olursunuz. Alkol aldığınızda sürücü becerileriniz düşmektedir. Bu da trafik kazalarına sebebiyet çıkarmaktadır. Alkollü araç kullanmanın yasak olduğu ülkemizde trafik ekipleri alkollü olduğunu düşündüğü sürücülere alkolmetre ile alkol testi yapmaktadırlar. Alkolmetre kandaki ortalama alkol oranın ile nefeste bulunan alkol oranını tahmini olarak hesaplamaya yarayan bir cihazdır.

Alkolmetre Nasıl Çalışır?

Alkolmetre cihazı; potasyum dikromat solüsyonu, ışık kaynağı, filtre, fotoselli dedektör ve gösterge gibi kimyasallar ve parçacıklardan oluşmaktadır. Alkolmetrelerin çalışma prensibi, redoks reaksiyon olarak tanımlanan kimyasal bir temele dayanmaktadır. Alkolmetreye üflediğinizde nefesle cihaza verilen hava, alkalin çözücünün içine asidik potasyum dikromat solüsyonu ile temas ettiğinde çekilmektedir. Akabinde de alkolmetreye üflenen havadaki alkol veya etanol, asetik aside dönüştürülür. Bu etanol, asetik asit ile oksitlenmekte ve sarı turunucu renkte dikromat iyonundaki krom, yeşil krom iyonuna indirgenir. Kanda bulunan alkol derecesi ya da başka bir deyişle alkol miktarı de bu renk değişiminin derecesi ile ölçülmektedir. Genellikle trafik ekiplerinin kullanmış oldukları alkolmetrenin çalışma prensibi bu şekildedir.

Alkolmetre Yanlış Ölçer mi, Yanlış Ölçüm Yapar mı?

Alkolmetre yüzde yüz doğru sonuç veren bir cihaz değildir. Bu yüzden de genellikle alkol ölçümü sırasında hatalar meydana gelmektedir. Örneğin; geçtiğimiz günlerde kullanmış olduğu ilaçlar yüzünden kanında hiç alkol bulunmadığı halde alkolmetre sürücüyü yüksek alkollü göstermiştir. Şayet alkol almadığınızı ve buna rağmen alkolmetrenin sizi alkollü çıkardığını düşünüyorsanız trafik ekiplerinden sizi en yakın sağlık kuruluşuna sevk etmesini talep edebilirsiniz. Burada size kan testi yapılacak ve gerçek değerler açığa çıkarılacaktır.

Kandırmak Mümkün mü?

Alkol alan insanların çoğu alkolmetreyi nasıl kandırırım şeklinde arama gerçekleştirmektedir. Ancak alkolmetreyi kandırmak sanılanın aksine hiç de kolay bir işlem değildir. Halk arasında; masadan kalkmadan limonlu su içmek, süt içmek, bol bol su içmek gibi çeşitli deneylerin kandaki alkol miktarını gizlemeye fayda sağlayacağını düşünmektedir. Fakat bunların hiç birisi alkolmetreyi yanıltamaz.

Exit mobile version