Acı ve Beyin Arasındaki İlişki

Acı

Acı hissi, beynin vücudu korumasına yardımcı olur. Ağrı, beyni bir kişinin hasta olabileceği konusunda uyarır. Ağrılı bir boğaz, üşütmüş oldukları anlamına gelebilir, karın ağrısı ise mide rahatsızlığı veya başka bir soruna dönüşebilir. Bu ağrılar olmasaydı, insanların ne zaman hasta olduklarını söylemeleri daha zor olurdu.

Ağrı tam olarak nasıl etki eder?

Bir kişi parmağını dikene batırdığında acıyı bu kadar çabuk nasıl hisseder?

Kişi, kesik veya yanık gibi dokuda hasara neden olan bir şeyle karşılaştığında, derideki sinir uçları acıyı fark eder. Bu sinir uçları daha sonra sinir lifleri boyunca omuriliğe bir mesaj gönderir. Omurilik mesajı alır almaz onu beyne gönderir.

Beynin içinde talamus, acı ile ilgili bilgileri beynin farklı bölgelerine gönderir. Beyin acıyı yorumlayıp bununla ilgili ne yapacağına karar verdikten sonra, o mesajı ağrı bölgesine geri gönderir. İşte o zaman kişi tepki verir. Tüm bunlar çok hızlı gerçekleşir.

Elbette tüm ağrılar aynı değildir. Örneğin, yoğun ağrı genellikle hafif ağrıdan daha çabuk hissedilir. Bazen insanlar sinir sisteminin farklı bölümlerinden kaynaklanan ağrı da hissederler. Bu ağrı, sinirlerde, omurilikte veya beyinde bir sorun olduğu anlamına gelir.

Öte yandan, bazı insanlar hiç acı hissetmez. “Doğuştan ağrıya duyarsızlık” olarak adlandırılan bu durum nadirdir. Sinir hücrelerinin büyümesini veya çoğalmasını zorlaştıran genetik bir bozukluk neden olur. Bu sebeple vücut sinyali beyne gönderemediğinden kişinin kendisi acı veya ağrı hissetmez.

Asla Acı Hissetmemek İyi Olabilir mi?

Evet dediğinizi duyar gibiyim fakat bu durum düşündüğünüz gibi pek de iyi değil. İlerleyen zamanlarda ciddi yaralanmalara yol açar. Sonuçta, acı hissetmezseniz, elinizi sıcak bir ocaktan nasıl çekersiniz? Böyle durumlar kötü yanıkların yanı sıra ciddi problemlere yol açar.

Kesinlikle hoş olmasa da acı, insanların kendilerini kötü şekilde yaralamalarına engel olabilir. Çok önemli bir rol oynayan, vücudun temel bir işlevidir. Bu yazıdan sonra canınız yandığında sinir sisteminizin sizi korumak için ne kadar çok çalıştığını aklınıza getirmeyi ihmal etmeyin. :)

Bu kadar acı ve ağrıdan söz ettik, peki bu ağrıları dindirmek için kullandığımız ilaçlar gerçekten neremizin ağrıdığını biliyorlar mı? Siz de bu sorunun cevabını benim gibi merak ediyorsanız buraya tıklayarak ağrı kesiciler hakkındaki yazımızı okuyabilirsiniz.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Dergeek Üyeleri Ne Diyor?